تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

کاهش ساعت کاری و افزایش حقوق ، مهم ترین دغدغه پرستاران

باوجود سختی شغل پرستاری ، پرستاران هیچگاه از ارائه خدمات به بیماران کوتاهی نکرده اند اما این قشر زحمتکش همواره چشم به راه تحقق حقوق و خواسته های خود هستند.

مشکلات و سختی های کار طاقت فرسای پرستاران ، کم تکرار نشده است اما این مشکلات همچنان پا برجاست چنانکه احقاق حقوق همه جانبه و مطالبات پرستاران به آرزویی دست نیافتنی برای این قشر پر تلاش تبدیل شده است.

برخی از پرستاران می گویند ، کار سخت و دشوار ، تنها بخشی از مشکلات پرستاران است زیرا این قشر اکنون با مشکلات زیادی مانند حقوق کم و اضافه کاری اجباری روبرو هستند.

یکی از پرستاران به خبرنگار ایرنا گفت : حقوق پرستاران در مقایسه با کاری که انجام می دهند بسیار ناچیز است به ویژه پرستاران استخدامی سال ۸۸ ، ۱۵۰ هزار تومان کمتر از بقیه پرستاران دریافت می نمایند .

محمودی با اشاره به حقوق ۳۵۰ هزار تومانی خود می افزاید : طبق ضوابط و مقررات در ازای ۱۲ ساعت کار شبانه پرستاران ، باید ۱۷ ساعت به عنوان فعالیت کاری برای آنان محاسبه شود اما این اتفاق در عمل رخ نمی دهد.

یکی دیگر از پرستاران به خبرنگار ایرنا می گوید : باوجود آنکه اضافه کاری برای پرستاران اجباری است اما مبلغ این اضافه کاری بسیار اندک می باشد و به پرستاران بابت هر ساعت اضافه کاری تنها هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت می شود.

یکی دیگر از پرستاران نیز به افزایش فعالیت پرستاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی اشاره کرد و گفت : هر پرستاری می تواند دو یا چهار بیمار را مراقبت کند اما اکنون اغلب پرستاران ، مراقبت پنج تا ۱۰ بیمار را برعهده دارند که این امر بار شغلی مضاعفی را به پرستاران تحمیل می کند.

شماری از پرستاران نیز می گویند ، علاوه بر استرس های شغلی و تحمیل وظایفی خارج از محدوده کاری به پرستاران ، آنان از  امکانات رفاهی مناسبی برخوردار نیستند.

بیمه تکمیلی نیز یکی دیگر از دغدغه های پرستاران در کشور می باشد ، پرستاری ضمن گله مندی از نبود تسهیلات لازم در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید : پرستاران به عنوان اصلی ترین کادر درمانی در مراکز درمانی ، باید برای داشتن بیمه تکمیلی ، تلاش زیادی انجام دهند .

نسرین فراهانی مجد (پرستار ) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، از فراگیر نبودن آموزش های لازم در زمینه پرستاری سخن می گوید.

وی می گوید : حوزه اطلاع رسانی باید از بیمارستان ها جدا شود و به بخش های بهداشتی سایر اداره ها انتقال یابد.

مشاور وزیر بهداشت در امور پرستاری و رئیس مدیریت خدمات پرستاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی درباره مشکلات کار پرستاران به خبرنگار ایرنا می گوید : اکنون برنامه ای در دست اجراست تا حداکثر هشت ساعت از مجموع ۴۴ ساعت کاری پرستاران ، کاهش یابد.

محمدعلی چراغی می افزاید : پرستاران در کشورهای پیشرفته در طول هفته دو تا سه روز استراحت دارند.  وی ادامه می دهد : ساعت کاری بالای پرستاران ، موجب کاهش دقت پرستاران و افزایش خطاهای پزشکی و پرستاری می شود.

مشاور وزیر بهداشت در امور پرستاری خاطرنشان می کند ، شرح وظایف تخصصی و عمومی پرستاران تنظیم و به بیمارستان ها اعلام شده است.

چراغی می گوید : استخدام ۲۳ هزار پرستار در اجرای قانون بهره وری کارکنان بالینی ، موجب تزریق نیروی کار به سیستم درمانی کشور می شود تا نسبت پرستار به بیمار نیز به سطح استانداردهای جهانی نزدیک شود.

وی از استخدام ۲۳ هزار پرستار را در سالهای ۸۹ – ۹۰ به عنوان رویداد بزرگ یاد می کند و می افزاید : این میزان استخدام در نظام سلامت تاکنون سابقه نداشته است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۳۱۹۱۱

تعداد بازدید : 1552
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه