تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی (لاینسترنول یا mini pill)

پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی

پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی

قرص شیردهی یک راه پیشگیری از بارداری برای مادران شیرده می باشد این قرص ها را تا پایان شیردهی به شرط انکه مادر شیردهی انحصاری داشته باشد و از روش تغذیه ای دیگری برای نوزاد استفاده نکند می توان استفاده کرد .

این قرص ها دوز استروژن ندارند و هورمونی که در آن بکار رفته لاینسترنول می باشد و اثر بدی بر شیردهی نمی گذارد . هر بسته این قرص ها دارای ۲۸ عدد قرص می باشد .

مکانیسم اثر قرص های شیردهی :

. اصلی ترین مکانیسم آن افزایش موکوس و غلظت دهانه رحم است که مانع از نفوذ اسپرم می شود .

. اندومتر به مرور زمان نازک می شود و تغییر در آندومتر مانع از لانه گذینی می شود .

. در %۵۰ موارد مانع از تخمک گذاری می شود اما جزء مکانیسم های اصلی نیست .

میزان اثربخشی این قرص ها چنانچه در زمان شیردهی مصرف شوند حدود %۹۹ است

مزایای استفاده از قرص های شیردهی :

۱٫ تاثیری روی کمیت و کیفیت شیر ندارد .

۲٫ افزایش مدت زمان شیردهی

۳٫ قابل استفاده در مادران با منع مصرف استروژن

۴٫ عدم نیاز به قطع قرص قبل از عمل جراحی

معایب استفاده از قرص های شیردهی :

. هر روز در سر ساعت معینی باید مصرف شود و قطع نمی شود .

. میزان شکست این روش بالاتر از قرص های ترکیبی است بخصوص با برگشت قاعدگی

عوارض قرص های شیردهی

عوارض شایع : خونریزی های نامرتب رحمی و یا لکه بینی

عوارض ناشایع :

کیست های تخمدانی ٬ حاملگی خارج از رحم ٬ خونریزی شدید ٬ سردرد شدید یا طولانی ٬ حساسیت پستانها

موارد منع مصرف قرص های شیردهی

منع مطلق :

خونریزی با منشاء نامشخص        اختلالات مزمن یا حاد کبدی         ابتلا به سرطان پستان

منع نسبی :

. مصرف همزمان با داروهای ضد تشنج و ریفامپین                . سابقه سرطان پستان

. سابقه کلستاز بارداری              . چاقی شدید                 . سابقه حاملگی خارج از رحم

نحوه مصرف قرص های شیردهی :

در صورتی که  از زایمان هنور قاعدگی اتفاق نیفتاده است از ۶ هفته پس از زایمان مصرف قرص آغاز می شود (عدم قاعدگی دلیل برعدم تخمک گذاری نیست) و در صورت وقوع قاعدگی قبل از ۶ هفته مصرف قرص را باید از روز اول خونریزی قاعدگی آغاز نمود .

برای استفاده از این روش باید هر روز در ساعت معین یک عدد قرص میل کنید تا بسته قرص تمام شود و مصرف بسته بعدی بلافاصله و بدون قطع ادامه می یابد .

در صورت تغییر یک روش دیگر مثلا IUD به قرص شیردهی طی ۶ ماه اول بعد از زایمان بلافاصله پس از قطع روش قبلی ، مصرف قرص شروع شود .

توجه داشته باشید مصرف قرص شیردهی فقط زمانی مؤثر است که کودک تنها از شیر مادر تغذیه میکند لذا توصیه می شود این روش به ۶ ماه اول شیردهی محدود شده و بعد از آن یک روش مطمئن تر انتخاب شود .

فراموشی قرص شیردهی :

خوردن قرص های دوران شیردهی در ساعت معین بسیار اهمیت دارد .

در صورتی که مصرف قرص را در مدت کمتر از ۳ ساعت بعد از زمان همیشگی آن فراموش نمودید باید به محض به یاد اوردن قرص فراموش شده را بخورید و قرص بعدی را نیز در همان زمان معین همیشگی میل نمایید .

اگر بیشتر از ۳ ساعت از زمان معمول مصرف قرص بگذرد در همان لحظه که بخاطر آوردید قرص فراموش شده را بخورید و قرص های بعدی را نیز در زمان معین همیشگی خورده و علاوه بر آن به مدت دو روز از نزدیکی خود داری و یا از کاندوم  استفاده کنید .

در صورت فراموشی دو قرص (۲ روز) ، به محض بخاطر آوردن ، قرصهای فراموش شده یکجا خورده و مصرف بقیه قرص ها ادامه یابد و تا ۷ روز هم از روش کمکی مانند کاندوم  استفاده شود . و در صورت داشتن نزدیکی بدون پیشگیری در این ۲ روز با نظر ماما از روش اورژانس پیشگیری استفاده شود .

در صورت فراموشی بیشتر از ۲ قرص و داشتن نزدیکی بدون پیشگیری طی ۷۲ ساعت اخیر  مشاوره با ماما و تغییر روش پیشگیری ضروری می باشد .

آزمایشات و معاینات لازم برای قرص شیردهی :

وزن ، قد و تعیین BMI          اندازه گیری فشار خون            پاپ اسمیر

مراجعه ضروری (علائم هشدار) :

. سردرد       . تاری دید            . درد شدید قفسه سینه            . خونریزی شدید و نامرتب

. زردی پوست و چشم (نشانه کلستاز)                . درد شدید شکم و لگن

گروه : دارو
تعداد بازدید : 38164
 مقالات مرتبط :
 دیدگاه ها :
الهام
۱۳۹۱-۸-۱۹ 15:55:14

سلام من از 40روز بعد از زايمان قرص لاينسترول را شروع كردم و بعد از 5روز استفاده از قرص قاعدكي اتفاق افتاد و در حين قاعدكي نيز استفاده ميكردم اين بسته تمام شد و بسته بعدي را بلافاصله استفاده كردم ولي هنوز قاعدكي بعدي اتفاق نيافتاده لطفا مرا راهنمايي كنيد ممنون از شما......

آ .د کارشناس مامایی
۱۳۹۲-۵-۱۷ 14:22:33

سلام اکثر خانمهایی که شیردهی انحساری دارند (به کودک تنها شیر خود را می دهند) تا 6 ماهگی کودک یا فاعده نمی شوند و یا قاعدگی های نامنظم دارند بنابراین جای نگرانی نیست فقط حتما قرصها را هر روز سر ساعت معین مصرف نمایید

Parvane
۱۳۹۱-۷-۷ 02:04:22

سلام 2ماهه فرزندم بدنیا اومده قرص شیردهی استفاده میکنم.بتازگی تهوع شدید دارم.ممکنه بیحسی دست پا از عوارض استفاده این قرص باشد.

آ .د کارشناس مامایی
۱۳۹۱-۸-۱۴ 14:11:24

سلام خیر این قرص ها باعث بیحسی دست و پا نمی شوند اما اگر تهوع شما به دلیل قرص است روشتان را بهتر است تغییر دهید و میتوانید از IUD و یا آمپول های سه ماهه استفاده کنید

کبوتر
۱۳۹۱-۳-۲ 21:09:36

سلام،من در دوران شیردهی نیستم.تازه ازدواج کردم و با قرص های لاینسترونل هم برای پیشگیری شروع کردم.الان حدوداً5 هفته هست که ازدواج کردم.هر روز هم سر وقت قرص ها را خوردم یه جزءیک روز که یک ساعت فرموش کردم که به محض یادآوری مصرف کردم.شوهرم کم از کاندوم استفاده میکنه.لکه بینی من حدوداً دو هفته است که شروع شده امشب حالت تهوع پیدا کردم و خیلی نگران شدم می ترسم حامله باشم.لطفاً جواب را به ایمیلم ارسال کنید.منتظر جوبتون هستم

آ .د کارشناس مامایی
۱۳۹۱-۴-۱۶ 11:18:04

سلام این قرص ها فقط در زمان شیردهی موثر می باشد و برای شما روش مناسبی نیست بهتر است ابتدا یک آزمایش خون برای رد حاملگی انجام دهید و در صورت عدم حاملگی از روش های دیگر جلوگیری مانند قرص های ترکیبی استفاده کنید . لکه بینی از عوارض لاینسترنول می باشد ولی در مورد شما حتما باید حاملگی بررسی شود .

 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه