تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

تاثیر سیگار و وزن در ناباروری زوجین

سیگار بر سلامت باروری ، آثار منفی زیادی دارد. برای یک خانم سیگاری که قصد باردار شدن دارد مدت زمان لازم ، دو برابر یک خانم غیر سیگاری می باشد. مصرف سیگار امکان سقط خود به خودی و عوارض دیگر بارداری مانند تأخیر رشد داخل رحمی جنین ، زایمان زودرس ، سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار و مشکلات سلامت شیرخوار را بالا می برد.

تاثیر سیگار و وزن در ناباروری زوجین

آثار مواد شیمیایی موجود در تنباکو بر روی باروری :

* کاهش کیفیت و تعداد تخمک

* کاهش کیفیت و حرکت اسپرم

* کاهش اسپرم

* کاهش خون رسانی به تخمدان ها و رحم

* خطر بیماری لوله های رحمی

* خطر بارداری خارج از رحم

* افزایش سقط خودبه خودی

مصرف سیگار می تواند شانس موفقیت در درمان های ناباروری را پایین بیاورد. این تأثیرات حتی وقتی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی به طور مستمر در معرض دود سیگار قرار دارد نیز ایجاد می شود. طبق بررسی های انجام شده ، ترک سیگار ، حداقل دو ماه قبل از لقاح خارج رحمی(IVF) ، احتمال موفقیت آن را بالا می برد. حتی اگر سیگار قبل از شروع درمان قطع شود ، احتمال دارد اثر طولانی مدت آن روی اسپرم و تخمدان تا حدی باقی بماند. مهم ترین مسأله ای که می تواند روی باروری زن و شوهری که سیگار می کشند تأثیر بگذارد ، و آن را بهبود بخشد قطع مصرف سیگار است. برای ترک سیگار بهتر است با پزشک مشورت شود.

ارتباط وزن در ناباروری

وزن بر روی باروری موثر است. در خانم هایی که وزن خیلی کم و یا وزن خیلی زیاد دارند تخمک گذاری نامنظم بوده و این افراد احتمال دارد با مشکل عدم تخمک گذاری روربه رو شوند. افزایش ۲٫۵ تا ۵ کیلوگرم وزن در خانم های با وزن خیلی پایین و دارای مشکل تخمک گذاری احتمال دارد منجر به تخمک گذاری طبیعی شود. وزن بالا نیز می تواند اثر قابل توجهی بر باروری داشته باشد. حداقل ۶۰ درصد خانم ها با بیماری تخمدان پلی کیستیک دارای وزن بیش از مقدار نرمال هستند. در برخی خانم ها بیماری تخمدان پلی کیستیک منجر به ناباروری می شود. چاقی باعث افزایش احتمال ناباروری ، سیکل های نامنظم قاعدگی ، افزایش خطر سقط خود به خودی ، افزایش خطر جراحی های ناباروری و کاهش موفقیت درمان های ناباروری می شود. همچنین چاقی خطر عوارض بارداری را بالا می برد این عوارض شامل : دیابت دوران باداری ، افزایش فشار خون ، وزن بالای کودک به هنگام تولد و سزارین می باشد.

ممکن است میزان تخمک گذاری و بارداری با کاهش متعادل ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن به طور قابل ملاحظه ای بهبود یابد. افزایش فعالیت فیزیکی و ورزش ، داشتن یک رژیم متعادل و سالم ، کلید کاهش وزن است. کم کردن وزن فواید بسیاری از قبیل کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، بیماری قلبی و همچنین احساس روانی بهتر و افزایش اعتماد به نفس را دارد. کاهش وزن یک خانم نابارور احتمال دارد ، یکی از مهم ترین عوامل دستیابی به بارور شدن باشد.

ورزش و ناباروری :

ورزش نقش بسیار مهمی در سلامت افراد دارد. ورزش باعث می شود سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کند ، باعث بهبودی در خواب می شود ، ورزش به کنترل وزن کمک کرده و بیماری های مزمن از قبیل سکته های مغزی ، بیماری قند ، حملات قلبی و برخی سرطان ها را کاهش می دهد. در هفته چهار جلسه ی ورزش ۳۰-۲۰ دقیقه ای متوسط می تواند وزن را در محدوده ی خاصی نگه داشته و باروری را به حداکثر برساند. به دلیل اینکه بدن سازی و ورزش های خیلی شدید در فرایند تولید اسپرم در آقایان و تخمک گذاری در خانم ها مداخله می کند ، باید از آن دوری کرد. ۳۰ دقیقه پیاده روی تند در روز برای بهره مند شدن از تمام فواید ورزش کافی است.

منبع : کتاب شیوه زندگی و ناباروری

نویسنده :admin
گروه : بیماری
تعداد بازدید : 387
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه