تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

پژوهشگران ایرانی برای نخستین بار در کشور ، داروهای ضد افسردگی و آلزایمر را با زعفران ساختند

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نخستین بار در کشور و پس از ۱۰ سال پژوهش بر روی گیاه زعفران ، دو دارو جهت درمان افسردگی و آلزایمر تولیذ نمودند .

پژوهشگر طرح تحقیقاتی اثرات درمانی زعفران در افسردگی و آلزایمر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت : این داروها با نام تجاری  سافرومود  به عنوان داروی ضد افسردگی و سافروتین  برای درمان آلزایمر تا نیمه نخست امسال تولید و به بازار عرضه می شود.

دکتر  شاهین آخوند زاده  افزود : گیاه زعفران در دو مطالعه کارآزمایی بالینی برای آلزایمر مورد آزمایش قرار گرفته است که مطالعه نخست بر روی حدود ۳۰ بیمار و به مدت ۱۶ ماه و در مرحله دوم بر روی حدود ۴۰ بیمار به مدت ۲۲ ماه آزمایش شد .

آخوند زاده گفت : زعفران در مرحله نخست با دارونما مقایسه شد و در مرحله دوم نیز با داروی اصلی درمان آلزایمز ( دونپزیل ) تحت آزمایش قرار گرفت که تفاوتی بین اثرات زعفران و داروی دونپزیل مشاهده نشد که نتایج این مطالعه در دو مجله معتبر اروپایی و آمریکایی نیز به چاپ رسید .

وی گفت : در حال حاضر مجوز ساخت و تولید داروهای ایرانی ضد افسردگی و آلزایمر ساخته شده از زعفران از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گرفته شده است .

برگزیده دوازدهمین جشنواره ابن سینا و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد : قرار است داروهای زعفرانی ایرانی در قالب کپسول وارد بازار شوند.

دکتر آخوندزاده افزود : گیاه زعفران یک گیاه ایرانی است و در کتاب قانون این سینا نیز به خاصیت های این گیاه از جمله خاصیت ضد افسردگی ، روشن کننده پوست و تقویت کننده بینایی چشم اشاره شده است وی گفت : دانشکده داروسازی علوم پزشکی مشهد نیز بر روی این گیاه ایرانی در رابطه با خواص ضد افسردگی آن پژوهش هایی بر روی حیوانات انجام داده است و کارآزمایی بر روی انسان نیز در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است .

دکتر آخوند زاده که نتیجه تحقیقاتشان در خصوص رابطه گیاه زعفران و کاهش میزان افسردگی در کتاب های روان پزشکی به عنوان یک مرجع شناخته شده است گفت : برای نخستین بار فرانسوی ها دارویی از این پژوهش ایرانی برای درمان افسردگی با نام سافرومیل  در سال ۲۰۰۸ ساخته و وارد بازار دارویی کرده اند .

این پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت : این برای نخستین بار است که یک دارو با مطالعات ایرانی وارد فارماکوپه یا فهرست دارویی اروپا شده است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۳۰۴۰۸

تعداد بازدید : 2616
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه