تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

هوای آلوده به ریزگردها برای کودکان خطرناک است

یک  پزشک متخصص ریه با اشاره به اینکه هوای آلوده به ریزگرد برای کودکان خطرناک است گفت : کودکان به علت رشد ناکارآمد ریه ها و نوع تنفس ، بیشتر در معرض حملات ریوی هستند و در مقابل این ریزگردها بسیار حساسترند.

اردا کیانی روز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : افراد بالای ۶۰ سال نیز در مقابل ریزگردها و آلودگی هوا بسیار آسیب پذیرند و باید مراقبت بیشتری از خود کرده و در چنین هوایی در سطح شهر تردد نکنند.

این پزشک متخصص از شهروندان خواست به هیچ وجه در هوای آلوده به ریزگرد فعالیت ورزشی نکنند.

وی اظهار داشت : با تردد در هوای آلوده به ریزگرد ، سرعت تنفس و نیز عمق تنفس افراد بیشتر شده و این امر سبب می شود تا ریزگردها بیشتر وارد ریه های تنفسی آنان شود.

کیانی در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از ماسکهای طبی اثری در کاهش ورود ریزگردها به ریه های تنفسی دارد یا خیر ؟ گفت : استفاده از ماسک های معمولی به علت آنکه منافذ آن درشت تر از دو ونیم میکرون است و ریزگردها براحتی از آن ورود می کنند تاثیر چندانی در جلوگیری از ورود ریزگردها به ریه ندارند اما بکارگیری آنها بهتر از عدم استفاده است.

وی اضافه کرد : استفاده از ماسک های  N95 با عنوان ماسک هاک فیلتردار برای جلوگیری از ورود ریزگردها و ذرات معلق به درون ریه های تنفسی در افراد مناسب هستند که شهروندان می توانند درصورت لزوم نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

کیانی گفت : در صورت عدم دسترسی به ماسک های فیلتر دار ، ‌شهروندان می توانند با استفاده از دو لایه کردن ماسک های معمولی و قراردادن یک دستمال مرطوب یا یک ماسک خیس درون آن از ورود ریزگردها به درون ریه ها جلوگیری کنند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه ورود ریزگردها به درون سیستم تنفسی افراد چه خطراتی بدنبال دارد؟ گفت : خطرات ورود ریزگردهای هوا به درون سیستم تنفسی بسته به منشا ورود آنها و نیز موارد همراه با این آلاینده ها متفاوت است اما عمده ترین عوارض آن تشدید حملات تنفسی در افراد است.

این پزشک متخصص ریه اضافه نمود : هوای آلوده بویژه آنکه همراه با ریزگرد باشد تعداد حملات تنفسی را افزایش می دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا استفاده مکرر از اسپری های ویژه رفع آسم و تنگی نفس در هوای آلوده به ریزگرد را به بیماران تنفسی توصیه می کنید یا خیر؟ گفت : استفاده بیش از حد از این اسپری های دارویی سبب لرزش دست و افزایش ضربان قلب بیماران تنفسی می شود که استفاده بیش از اندازه آنها بیش از دو بار در روز بنابر تجویز پزشک به بیماران تنفسی توصیه نمی شود.

وی اضافه کرد : در هر ۲۰ دقیقه استفاده دو پاف از این اسپری ها کافی است و استفاده بیش از حد آنها نیز اثربخش نخواهد بود.

کیانی تاکید کرد : پس از هربار استفاده از این اسپری ها ۱۵ دقیقه زمان لازم است تا این دارو اثر خود را نشان دهند بنابراین نباید بیش از حد اندازه از آنها استفاده نمود .

این پزشک متخصص ریه به شهروندان توصیه کرد : پس از مشاهده علائم حملات تنفسی بویژه در افرادی که برای اولین بار دچار این حملات می شوند به پزشکک یا اورژانس مراجعه کنند.

وی از شهروندان درخواست کرد که در شرایط فعلی از تردد غیر ضروری در هوای آزاد آلوده به ریزگرد پرهیز کنند.

منبع :  خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۳۸۶۸۷

تعداد بازدید : 1728
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه