تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

مقابله با مقاومت میکروبی نیاز به ایجاد یک سیستم مستقل و کارآمد دارد

فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان گفت :‌ با توجه به افزایش مقاومت میکروبی در بیشتر نقاط جهان ، برای مقابله با این معضل باید یک ارگان یا سیستم مستقل و کارآمد در کشور تشکیل شود.

دکتر  علی رضا ناطقیان  در آستانه هفته سلامت – ۱۸ تا ۲۵ فروردین  ۹۰ – در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، گفت :‌ در حال حاضر در برخی دانشگاه ها تشکیلاتی برای مقابله با مقاومت میکروبی وجود دارد اما بررسی هدفمند و موثر این بحث ، نیاز به یک تشکل مستقل و متمرکز زیر نظر معاونت درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دارد.

وی ادامه داد : پس از راه اندازی این سیستم یا تشکل باید زمینه اجرایی و تعامل آن با بیمه فراهم شود تا از این طریق نظارتی بر نسخه های پزشکان و نحوه و میزان تجویز آنتی بیوتیک ها در کشور بوجود آید.

به گفته این متخصص کودکان ، راه اندازی چنین تشکلی موجب می شود تا ضمن متمرکز شدن تحقیقات در زمینه مقابله با مقاومت میکروبی و امکان استفاده از تحقیقات پراکنده در این زمینه توسط هیات های علمی دانشگاه ها یا سایر مراکز علمی فراهم شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به سرعت افزایش مقاومت میکروبی ، گفت:‌ متاسفانه در سال های اخیر امکان دسترسی مردم به انواع آنتی بیوتیک و مصرف خودسرانه آن موجب شده تا هر فرد به محض بروز حتی یک سرماخوردگی ساده به داروخانه مراجعه نماید و هر نوع آنتی بیوتیکی متناسب با اطلاعات خود خریداری و مصرف کند.

وی ادامه داد: این افراد از این اصل غافل هستند که چنین رفتاری نه تنها در خود آنان مقاومت میکروبی ایجاد می کند بلکه این مشکل را در جامعه نیز افزایش می دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: باید انجمن های تخصصی و فوق تخصصی در زمینه بیماری های عفونی و غیر عفونی برای سنین مختلف تشکیل شود تا بتوان جدیدترین اطلاعات در زمینه های مختلف تخصصی و درمان را به پزشکان و متخصصان ارائه کند.

ناطقیان گفت:‌ باید کمیته کنترل عفونت در هر بیمارستانی تشکیل شود تا عفونت هر بیمارستانی در این کمیته ها ثبت و نوع مقاومت میکروبی آن مشخص شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران همچنین حضور یک فارماکولوژیست بالینی در مراکز درمانی و بیمارستان های کشور را برای جلوگیری از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها ضروری عنوان کرد.

منبع :

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۲۳۵۸۱

تعداد بازدید : 737
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه