تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

عوارض بسیاری از داروهای بدنسازی کمتر از اعتیاد نیست

مدیر کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ،‌ گفت : عوارض اغلب داروهای بدنسازی که بدون نسخه پزشک تجویز می شود ،  کمتر از اعتیاد نیست.

محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اغلب مشتریان داروهای بدنسازی را جوانان تشکیل می دهند که ممکن است برای مدت کوتاهی از عوارض این داروها در امان باشند و اصطلاحا عضله بیاورند. اما مصرف این داروها ، عوارض طولانی مدتی داشته ٬ به طوری که کار کلیه را مختل کرده و با حفظ آب در بدن ، موجب دفع نشدن آب و حجیم شدن بدن می شود.

مدیر کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت ، خاطرنشان کرد ، اغلب جوانان با عوارض مصرف داروهای بدنسازی آشنا هستند اما براساس اعتماد به مربیان بدنسازی یا دوستان خود، در سالن های بدنسازی اقدام به مصرف این داروها می نمایند.

شانه ساز گفت :‌ برخی از افراد با مصرف داروهای بدنسازی ، دچار مشکلات اساسی مانند ایجاد اشکال در ظاهر، از دست دادن توانمندی راه رفتن و همچنین قدرت باروری شده اند. بسیاری از جوانان که نمی توانند اینگونه داروها را از داروخانه ها تهیه کنند ، اقدام به تهیه غیرقانونی این داروها از مکان هایی مانند خیابان ناصرخسرو می کنند.

شانه ساز خاطرنشان کرد ، اکنون داروهای آنابولیک به صورت گسترده در میان جوانان مصرف شده و در خیابان ناصر خسرو نیز به میزان زیاد عرضه می شود.

وی تاکید کرد ، البته اینگونه داروها در داروخانه ها نیز عرضه می شود اما چون عرضه آن ها در داروخانه با نسخه پزشک ، انجام می شود ، جوانان نمی توانند اینگونه داروها را از داروخانه ها تهیه کنند.

مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت با اشاره به اطلاع رسانی های گسترده در زمینه داروهای بدنسازی ، افزود : تقریبا به صورت روزمره ، مجموعه ای از پرونده های مربوط به این داروها در بخش بازرسی این مرکز تشکیل شده و مراجع قضائی با آن برخورد می کنند.

شانه ساز خاطرنشان کرد ، اما به دلیل تقاضای موجود در بازار و سودجویی افراد فعال در عرضه جنس های تقلبی و قاچاق ، همچنان بازار خرید و فروش اینگونه داروها رواج دارد.

وی ، کاهش تقاضا را مهم ترین مانع عرضه داروهای تقلبی بدنسازی برشمرد و گفت : اگر مردم به ویژه جوانان ، اینگونه داروها را مصرف نکنند ، افراد خلافکار نیز در این زمینه سرمایه گذاری نخواهند کرد.

منبع :  خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۳۳۴۴۱

تعداد بازدید : 1567
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه