تبلیغات :
 پزشکی - لوازم پزشکی - سربکوبی صنعتی و پزشکی - شیلدینگ mri - تجهیزات پزشکی دژپاد

طراحی و ساخت دستگاه تعویض خون نوزاد در کشور

پژوهشگران ایرانی برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه تعویض خون نوزاد شدند

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه تعویض کننده خون نوزاد شدند.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دکتر احمد شاه فرهت عضو مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که این دستگاه به منظور خارج کردن ماده سمی (بیلی روبین ) در زمان زردی نوزادان کاربرد دارد، اظهار داشت : درمان نوزادان مبتلا به زردی با روش های متفاوتی در دنیا انجام می شود که تقریبا همه آنها توسط پزشک و با دست کنترل و انجام می شود.

وی ، وابستگی به انسان و احتمال وقوع خطا، نبود یکنواختی سرعت تزریق و کشیدن خون ، احتمال ورود هوا به داخل سیستم را از جمله عیوب روش های متداول کنونی دانست.

وی یادآور شد : پژوهشگران توانمند مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از اتمام مراحل پژوهشی ، پزشکی و مهندسی با تلاش ۲۰ ماهه موفق به طراحی و ساخت دستگاه تعویض کننده خون نوزاد شدند.

عضو مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که تمام فرآیند تعویض خون نوزاد به روش ماشینی توسط این دستگاه انجام می شود ، گفت ‌: این دستگاه هم اکنون به عنوان نمونه ساخته شده و مراحل تکمیلی برای تولید انبوه آن ادامه دارد.

زردی ( ایکتر) در نوزادان جزء مشکلات شایع و مهم طب نوزادان است که ۶۰ درصد نوزادان طبیعی و ۸۰ درصد نوزادان نارس زرد می شوند .

نوع برخورد با این مشکل پزشکی به میزان سطح بیلی روبین خون بستگی دارد . در سطوح پایین بیلی روبین پاتولوژیک با استفاده از فتوتراپی ( قراردادن نوزاد در معرض نور ) می توان سطح خونی بیلی روبین را به محدوده مناسب و قابل قبول رساند ، ولی اگر سطح خونی آن از مقدار مشخصی بیشتر شود ، برای خارج ساختن این ماده سمی از بدن ، به تعویض خون نیاز است .

در صورت تعویض نکردن خون نوزاد و یا به تعویق انداختن آن ، بیلی روبین در مغز نوزاد رسوب کرده و ایحاد بیماری کرن ایکتروس می کند که یک اختلال عصبی شدید و مادام العمر است. بنابراین تعویض خون نوزاد اگر به صورت صحیح و در زمان مناسب انجام گیرد ، می تواند بعنوان یک درمان پیشگیرانه بسیار مفید از ایجاد یک معلولیت و ایجاد مشکلات شخصی ، خانوادگی و اجتماعی جلوگیری کند.

منبع:  خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۲۷۹۹۳

تعداد بازدید : 779
 مقالات مرتبط :
 ارسال دیدگاه :

نام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمیل
وبلاگ
دیدگاه